Regulamin Przedszkola
Załacznik Nr 1 - Oświadczenie rodziców o odbieraniu dziecka z przedszkola (pobierz)
REGULAMIN PRZEDSZKOLA
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
W MIRKOWIE
§ 1
- Przedszkole im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mirkowie, zwane dalej „przedszkolem”, jest miejscem edukacji, w którym odbywa się proces wspomagania
i ukierunkowywania rozwoju dziecka w wymiarze psychicznym, fizycznym i duchowym,
zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi oraz nabywania gotowości do nauki na kolejnych szczeblach edukacji.
- Przedszkole zapewnia:
- wszechstronne wychowanie i przygotowanie dzieci do nauki w szkole,
- pomoc rodzicom w zakresie opieki wychowawczej nad dziećmi.
- Do zadań przedszkola należy:
- ochrona zdrowia i rozwijanie sprawności fizycznej dziecka,
- kierowanie poznawaniem przez dziecko otaczającej go rzeczywistości,
- wyrabianie umiejętności zachowania się w kontaktach z ludźmi oraz światem przyrody,
- rozwijanie sprawności technicznej i wrażliwości estetycznej.
§ 2
- Przedszkole jest placówką wychowawczo – dydaktyczno - opiekuńczą, która zapewnia wychowanie i opiekę dzieci od lat 3 do rozpoczęcia nauki w szkole.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
- Przedszkole zapewnienia dziecku 5 godzinną bezpłatną realizację podstawy programowej.
- Przedszkole przeznaczone jest dla dzieci zdrowych i dzieci z niepełnosprawnością.
§ 3
- Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 700 – 1700 z wyjątkiem:
- przerwy wakacyjnej ustalonej przez organ prowadzący,
- dni wolnych od pracy.
- W dni wolne od zajęć edukacyjnych uczniów szkoły podstawowej praca przedszkola uzależniona jest od liczby zgłoszonych dzieci. Jeżeli wynosi ona poniżej 10, to przedszkole ze względów ekonomicznych jest nieczynne.
- Dzieci do przedszkola przyprowadza się w godzinach: 700 – 800. Rodzice, prawni opiekunowie dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem, zwani dalej „rodzicami”, zobowiązani są do wcześniejszego informowania nauczycieli o późniejszym przyjściu dziecka do przedszkola.
- Dzieci odbierają rodzice lub osoby pełnoletnie wskazane przez rodziców w pisemnym upoważnieniu podpisanym przez rodziców, który stanowi załącznik 1 do niniejszego regulaminu.
- Rodzice zobowiązani są odbierać dziecko w ustalonych godzinach pracy przedszkola zgodnie ze zgłoszoną deklaracją.
- W przedszkolu dzieci mają zapewnioną opiekę ze strony pracowników pedagogicznych nie dłużej niż 10 godzin dziennie, w tym:
- 5 godzin bezpłatnie,
- od 1 do 5 godzin dodatkowo płatnych.
- W okresie przerwy wakacyjnej (w miesiącu lipcu lub sierpniu) rodzicom przysługuje prawo do korzystania z przedszkola dyżurującego.
- Deklaracje o chęci korzystania z dyżuru wakacyjnego składa się w placówce macierzystej, w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku.
§ 4
- Organizację w ciągu dnia określa ramowy rozkład zajęć uwzględniający proporcje zagospodarowania czasu przebywania dziecka w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym:
- co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela),
- co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci - jedną czwartą czasu), dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.),
- najwyżej jedną piątą czasu zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego,
- pozostały czas - dwie piąte czasu nauczyciel może dowolnie zagospodarować (w tej puli czasu mieszczą się jednak czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne i inne).
- Praca wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńcza w przedszkolu prowadzona jest w oparciu o podstawę programową oraz dopuszczone do użytku przez dyrektora przedszkola, zwanego dalej „dyrektorem” programy wychowania przedszkolnego.
§ 5
- W zależności od liczby dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne i przyjętych w wyniku rekrutacji, w przedszkolu tworzy się dwa lub trzy oddziały, w tym dopuszcza się możliwość utworzenia jednego lub dwóch o charakterze integracyjnym.
- Liczba dzieci w grupie uzależniona jest od jej charakteru i wynosi nie więcej jak 25 dzieci lub 20 (w przypadku grupy integracyjnej, w tym liczba dzieci z niepełnosprawnością uzależniona od liczby zgłoszeń i decyzji organu prowadzącego).
§ 6
- Dzieci z niepełnosprawnością przyjmowane są do przedszkola na podstawie orzeczenia Publicznej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej ze wskazaniem skali potrzeb danego dziecka.
- Wśród dzieci z niepełnosprawnością przyjmowane są dzieci z różnymi problemami rozwojowymi
i o różnym stopniu uszkodzenia, między innymi:
- dzieci z zaburzeniami narządów ruchu, w tym dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym,
- dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym,
- dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, o takim stopniu zaburzeń, które nie stanowią zagrożenia dla innych dzieci,
- dzieci z zespołem Downa,
- dzieci z mikrodefektami rozwoju, które mogą objawiać się specyficznymi trudnościami w początkach nauki szkolnej,
- dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością.
- dzieci zagrożone niedostosowaniem społecznym,
- dzieci z chorobami przewlekłymi.
- Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą być objęte wychowaniem przedszkolnym w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 8 lat.
- Orzeczenie o odroczeniu obowiązku szkolnego wydaje dyrektor właściwej obwodowo szkoły na podstawie opinii Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na wniosek rodziców.
- Ze względu na zapewnienie właściwej opieki i bezpieczeństwa, w trosce o jak najlepszy rozwój psychoruchowy, dzieci z niepełnosprawnością mogą przebywać w grupie integracyjnej wyłącznie w godzinach pracy pedagoga specjalnego i wychowawcy grupy
- Nabór dzieci zdrowych do grupy integracyjnej jest oparty na zasadzie dobrowolności i akceptacji idei integracji przez rodziców dzieci zdrowych.
§ 8
- Przedszkole przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności, zgodnie z Regulaminem Rekrutacji dzieci do przedszkoli w gminie Długołęka, zwanym dalej „Regulaminem Rekrutacji”.
- Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola corocznie składają Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (załącznik do Regulaminu Rekrutacji)
- W przypadku niezłożenia przez rodziców deklaracji, o której mowa w pkt. 2, dziecko będzie podlegało rekrutacji zgodnie z obowiązującym Regulaminem Rekrutacji.
- Podstawą zapisu dziecka do przedszkola jest dokładnie wypełniony Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, zwany dalej „wnioskiem”, złożony przez rodziców do dyrektora. Stanowi on załącznik do Regulaminu Rekrutacji.
- Formularz wniosku jest do pobrania w sekretariacie szkoły lub w wersji elektronicznej na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirkowie (www.zspmirkow.edupage.org).
- Rekrutacja dzieci na nowy rok szkolny odbywa się w marcu każdego roku, zgodnie z Regulaminem Rekrutacji.
- Po zakończeniu rekrutacji tworzy się oddziały w zależności od liczby dzieci zdrowych i dzieci z niepełnosprawnością kontynuujących wychowanie przedszkolne i przyjętych w poszczególnych grupach wiekowych.
- O przyjęciu dziecka do przedszkola rodzice informowani są zgodnie z terminami określonymi w Regulaminie Rekrutacji
§ 9
- Dziecko przyjęte do przedszkola powinno regularnie do niego uczęszczać.
- Ewentualna przerwa w uczęszczaniu do przedszkola może nastąpić tylko z ważnych powodów (choroba dziecka, urlop rodziców), po uprzednim porozumieniu z wychowawcą lub dyrekcją przedszkola.
- Nauczyciel nie ma prawa podawania leków dzieciom.
- W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie wychowawcę lub dyrektora.
- Wszystkie dzieci zgłoszone do przedszkola na nowy rok szkolny podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice we wrześniu danego roku szkolnego.
- Uznając prawo Rodziców do religijnego wychowania dzieci, przedszkole umożliwia naukę religii tym wychowankom, których rodzice wyrażają takie życzenie.
- Przedszkole prowadzi żywienie dzieci. Ta działalność jest w pełni odpłatna. Stawkę dzienną za żywienie dzieci ustala dyrektor.
- Opłatę za jedną godzinę świadczenia, w zakresie przekraczającym realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego obejmującej zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla dzieci, naliczona jest w wysokości ustalonej w uchwale Rady Gminy Długołęka w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Długołęka.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy przynoszone przez dzieci lub ich rodziców do przedszkola.
- W miarę potrzeb rodziców, możliwości organizacyjnych przedszkola oraz możliwości finansowych organu prowadzącego, w przedszkolu mogą być organizowane dla dzieci zajęcia dodatkowe (np. rytmika, nauka języka angielskiego, gry i zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej) w całości finansowane przez Urząd Gminy w Długołęce.
- Zgodę na uczestnictwo dziecka w zajęciach dodatkowych oraz w wyjściach organizowanych przez przedszkole rodzice dziecka wrażają w formie pisemnej (druki przekazują wychowawcy grup).
- Mile widziane jest aktywne uczestnictwo wszystkich rodziców dzieci przedszkolnych w życiu przedszkola.
§ 9
- Rodzice dokonują regularnie opłaty miesięcznej za przedszkole do dnia 15 każdego miesiąca zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami w tej sprawie, zawartymi w Umowie o Świadczeniu Usług, zwana dalej „umową”, która stanowi załącznik 2 do Regulaminu Rekrutacji.
- Opłaty za przedszkole dokonywane są na konto: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mirkowie, ul. Słowackiego 17, numer rachunku 75958410212003030169160001
- W przypadku nieobecności dziecka przedszkole zwraca równowartość dziennej stawki żywieniowej za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu, począwszy od następnego dnia po dacie zgłoszenia.
- Konsekwencją trzykrotnego nieodebrania dziecka o godzinie zadeklarowanej w umowie, jest naliczenie wyższej odpłatności – za rzeczywisty czas obecności dziecka w przedszkolu – począwszy od następnego miesiąca.
- Rozwiązanie umowy może nastąpić na zasadach określonych w § 9 umowy.
§ 10
- Przedszkole może odstąpić od umowy w sytuacji:
- nie zgłoszenia się dziecka przyjętego do przedszkola bez usprawiedliwienia po upływie 14 dni,
- braku wiadomości o powodach nieobecności dziecka w przedszkolu ponad 1 miesiąc,
- nieterminowego wnoszenia opłat za przedszkole przez rodziców dziecka,
- zatajenia przez rodziców zgłaszających dziecko do przedszkola jego niepełnosprawności lub zaburzeń emocjonalno – społecznych,
- negatywnych zachowań dziecka stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia innych dzieci, gdy zastosowane formy pomocy nie dały pożądanych zmian w zachowaniu dziecka,
- gdy rodzice notorycznie nie przestrzegają obowiązującego w przedszkolu regulaminu i statutu.
Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor.
§ 11
- Organem reprezentującym rodziców dzieci z przedszkola jest Rada Rodziców, której celem jest samorządny udział w kształceniu i wychowaniu dzieci.
- Członkowie Rady Rodziców w przedszkolu są wybierani na zasadzie dobrowolności we wrześniu, na pierwszych zebraniach wychowawców z rodzicami.
- Przedstawiciele Rady Rodziców z przedszkola wchodzą w skład Rady Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mirkowie.
§ 12
Traci moc Regulamin Przedszkola im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mirkowie z dnia 16 lutego 2012 roku.
§ 13
Niniejszy Regulamin Przedszkola im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mirkowie wchodzi w życie z dniem podpisania tj. 18 lutego 2014r. (Zarządzenie Nr 11 /2013/2014 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirkowie z dnia 18.02.2014r.)
Integralną część regulaminu stanowi załącznik Nr 1 – Oświadczenie rodziców o odbieraniu dziecka z przedszkola
- Przedszkole im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mirkowie, zwane dalej „przedszkolem”, jest miejscem edukacji, w którym odbywa się proces wspomagania