Regulamin świetlicy
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W MIRKOWIE
im. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU
1. Świetlica obejmuje opieką uczniów klas 0 - VI, których oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują lub z innych względów nie są w stanie zapewnić dzieciom opieki.
2. Korzystanie ze świetlicy szkolnej jest nieodpłatne.
3. Czas pracy świetlicy uzależniony jest od liczby zapisanych uczniów, planu obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz liczby godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym w danym roku szkolnym. Podaje się go do wiadomości na początku roku szkolnego.
4. Świetlica realizuje zadania według własnego rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.
5. Czas pobytu uczniów odnotowywany jest w dziennikach świetlicy.
6. Uczniowie mogą być zwalniani z zajęć świetlicowych osobiście lub w formie pisemnej przez rodziców (opiekunów prawnych).
7. Wychowawca świetlicy jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów od chwili zakończenia zajęć lekcyjnych do chwili odebrania przez rodziców (opiekunów prawnych). Uczniowie z klas IV – VI po skończonych lekcjach samodzielnie zgłaszają się na świetlicę.
8. Wychowawca świetlicy ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły o problemach zaistniałych podczas zajęć w świetlicy szkolnej lub o powtarzających się nieobecnościach.
9. W świetlicy obowiązują wewnętrzne kontrakty ustalające zasady właściwego zachowania oraz motywowania dzieci do udziału w zajęciach. Są one regulowane wspólnie przez dzieci i nauczycieli świetlicowych i obowiązują w danym roku szkolnym.
10. Nauczyciele świetlicy informują wychowawców poszczególnych klas o funkcjonowaniu dziecka podczas zajęć świetlicowych. Informacje te uwzględnia się przy ustalaniu oceny z zachowania.
Obowiązki uczestnika świetlicy:
1. Systematyczny udział w zajęciach.
2. Przestrzeganie regulaminu świetlicy.
3. Dbanie o porządek i wystrój świetlicy.
4. Poszanowanie sprzętu i wyposażenia.
5. Kulturalne zachowanie się w trakcie zajęć świetlicowych oraz w trakcie posiłków.
Prawa uczestnika świetlicy:
1. Wybór zajęć zgodnie z zainteresowaniami.
2. Korzystanie z pomocy nauczyciela świetlicy w odrabianiu zadań.
3. Wpływ na planowanie pracy w świetlicy.
Konsekwencje niewłaściwego zachowania:
1. Indywidualna rozmowa z nauczycielem świetlicy.
2. Powiadomienie wychowawcy klasy o niewłaściwym zachowaniu.
3. Rozmowa z rodzicami lub wpisanie uwagi do zeszytu korespondencji z rodzicami.