Świetlicy
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W MIRKOWIE
im. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU
- Świetlica szkolna obejmuje opieką uczniów klas I-III, których oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują lub z innych względów nie są w stanie zapewnić dzieciom opieki.
- Korzystanie ze świetlicy jest nieodpłatne.
- Zapisu ucznia dokonuje się na podstawie KARTY ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ, którą wypełniają rodzice (opiekunowie prawni).
- Czas pracy świetlicy uzależniony jest od liczby zapisanych uczniów, planu obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz liczby godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym w danym roku szkolnym. Podaje się go do wiadomości na początku roku szkolnego.
- Odbierać dziecko ze świetlicy mogą jedynie rodzice lub osoby przez nich upoważnione w karcie zgłoszenia lub w jednorazowym pisemnym oświadczeniu.
- Wszelkie samodzielne wyjścia ucznia do domu muszą być potwierdzone pisemną zgodą rodziców (opiekunów prawnych) zawierającą: imię i nazwisko ucznia, dzień i godzinę wyjścia ze świetlicy, datę i czytelny podpis rodzica (opiekuna prawnego) ucznia.
- Rodzice/osoby upoważnione zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
- Czas pobytu uczniów w świetlicy odnotowywany jest w dziennikach świetlicy.
- Świetlica realizuje zadania według własnego rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.
- Wychowawca świetlicy jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów od chwili zakończenia zajęć lekcyjnych do chwili odebrania przez rodziców (opiekunów prawnych).
- W świetlicy obowiązują wewnętrzne kontrakty ustalające zasady właściwego zachowania oraz motywowania dzieci do udziału w zajęciach. Są one regulowane wspólnie przez dzieci i nauczycieli świetlicowych i obowiązują w danym roku szkolnym.
- Nauczyciele świetlicy informują wychowawców poszczególnych klas o funkcjonowaniu dziecka podczas zajęć świetlicowych. Informacje te uwzględnia się przy ustalaniu oceny z zachowania.
- Konsekwencją niewłaściwego zachowania ucznia jest indywidualna rozmowa z nauczycielem świetlicy, rozmowa z wychowawcą klasy lub z rodzicami.
- Wychowawca świetlicy ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły o problemach zaistniałych podczas zajęć w świetlicy szkolnej lub o powtarzających się nieobecnościach.
- Do podstawowych obowiązków uczniów przebywających w świetlicy należy:
- Uczestniczenie w prowadzonych zajęciach
- Przestrzeganie regulaminu
- Dbanie o porządek i wystrój świetlicy
- Poszanowanie sprzętu i wyposażenia
- Kulturalne zachowanie podczas zajęć świetlicowych, zabawy oraz spożywania posiłku
16. Do podstawowych praw uczniów przebywających w świetlicy należą:
- Wybór zajęć zgodnie z zainteresowaniami
- Korzystanie z pomocy nauczyciela w odrabianiu zadań domowych
- Wpływ na planowanie pracy świetlicy
ANEKS
Aneks wprowadza zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii COVID - 19.
Wchodzi w życie 1.09.2020 r.
- Na zajęcia świetlicowe może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach dydaktycznych klas 1-3. Należy unikać zmiany pomieszczeń oraz wymiany uczniów w grupach świetlicowych.
- Należy tak organizować i koordynować zajęcia, aby możliwe było zachowanie dystansu społecznego (1,5 metra). W miarę możliwości należy organizować zajęcia na świeżym powietrzu.
- W trakcie trwania zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 raz na godzinę. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk- przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie ze świeżego powietrza, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przynosimy do szkoły tylko niezbędne rzeczy. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
- W świetlicy szkolnej dostępne są tylko zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzeb wyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników, powierzchni podłogowych, umywalki i ew. kranu oraz sprzętu sportowego.
- Wyznaczony pracownik szkoły informuje wychowawcę świetlicy, które dziecko idzie do domu. Rodzic/opiekun prawny oczekuje na dziecko w przedsionku szkoły.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien niezwłocznie odizolować go i poinformować rodzica/opiekuna prawnego o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- W razie konieczności kontakt nauczyciela z rodzicem/opiekunem prawnym odbywa się na numer telefonu podany przez rodzica/opiekuna prawnego w karcie zapisu.