• „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”

• 29.03.2017 09:53

• Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. Nasze działania wspierane są przez zaproszonych do przedszkola gości.
      • Rodzice dzieci z grupy III przychodzą do przedszkola nie tylko po to, aby przyprowadzić i odebrać swoje pociechy, ale także po to,  aby poczytać im bajki.  Są to chwile bardzo przez dzieci wyczekiwane. I dla całej grupy, która chętnie i uważnie słucha nowych bajek i dla dziecka, którego rodzic nas odwiedza – bo to duma, wyróżnienie i przywilej.

Pierwszym z zaproszonych rodziców była mama Poli, pani Sabinka, która zasłuchanym dzieciom przeczytała ulubioną książkę swojej córeczki. Pani Sabinka zachęcała inne dzieci, aby poprosiły swoich rodziców o codzienne wieczorne czytanie bajek do snu, tak jak właśnie ona czyni. Kolejnym miłym gościem była mamusia Karolka, która przybliżyła nam wiersze i wierszyki Brzechwy, za którymi nasze przedszkolaki wprost przepadają. Za to mama naszej Elizki, pani Ala, przyniosła opowiadania o zwariowanej Basi i jej rodzinie, które tak bardzo spodobały się dzieciom, że na jakiś czas zamieszkały w naszej grupowej biblioteczce, ponieważ wszyscy chcieli poznać dalszy ciąg jej przygód. Kolejnym (ale mam nadzieję, że nie ostatnim) gościem była babcia Poli, która spełniła marzenie wnuczki(„przyszła do przedszkola poczytać”) i przybliżyła nam historie Roszpunki i Białośnieżki. Chciałabym bardzo podziękować za poświęcony nam czas .

W naszym przedszkolu codziennie po obiedzie, w każdej grupie czytamy wiersze, baśnie, opowiadania. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.

Marta Flis