• Informacje ogólne o projekcie

• Robotyka w szkole – nauka przez zabawę

W roku szkolnym 2021/22 realizujemy projekt: „Włącz myślenie i programuj!”. W ramach projektu prowadzone są zajęcia koła robotyczno-informatycznego dla dwóch grup uczniów z naszej szkoły. Udało się to dzięki wsparciu Fundacji PZU, Gminy Długołęka oraz Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Dzisiejsi uczniowie są wiecznie połączeni za pomocą technologii, którą noszą w kieszeniach, mają w rękach, w szkole i w domu. Na ogół jednak nie stosują technologii w celach edukacyjnych. Równocześnie zauważyliśmy, że mamy w szkole uzdolnionych uczniów, których trzeba ukierunkowywać. Ustawa o oświacie wyraźnie zakłada, że szkoła powinna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju. System edukacji przy przeciążonej podstawie programowej, licznych klasach, jednej godzinie informatyki w tygodniu zniechęca uczniów i często powoduje, że nauka staje się przykrym obowiązkiem. Dlatego powstał pomysł realizacji projektu: „Włącz myślenie i programuj!”. Jego celem jest przygotowanie ucznia do korzystania z technologii komputerowej w sposób świadomy, odpowiedzialny i kreatywny. Zadania edukacyjne podejmowane podczas zajęć, wspomagają uczenie myślenia algorytmicznego, intuicji, wyobraźni, kojarzenia, pamięci, spostrzegawczości, rozumowania i wnioskowania. W głównej mierze są to zajęcia programowaniu robotów EDISON i Lego SPIKE. Warto zauważyć, że uczniowie bardzo dobrze bawią się na tych zajęciach :)

Zaproponowane zajęcia wspierają rozwój nie tylko dzieci uzdolnionych, ale również tych, którzy dopiero wchodzą w świat technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Pomysłem i myślą tego projektu jest również to, że każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie trzeci język, język programowania, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Chcemy to zrobić właśnie poprzez zabawę robotami.

Udaje nam się to dzięki wsparciu Fundacji PZU, Gminy Długołęka oraz wsparciu merytorycznym Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI), który łączy uczelnie techniczne w całym kraju, a we Wrocławiu możemy liczyć na naukowców politechniki.

Chcemy rozpowszechnić robotykę w naszej szkole oraz w sąsiednich szkołach. Na nasze zajęcia pokazowe zapraszamy społeczność szkolną, również z klas I-III, władze gminy, rodziców i przedstawicieli innych szkół. Zachęcamy innych nauczycieli do prowadzenia zajęć robotycznych. Będzie ogromną satysfakcją pokazać, że nie są to rozwiązania nieosiągalne w zakresie programowania i robotyki.

Naszym marzeniem jest, aby dzięki tym działaniom zorganizować międzyszkolne rozgrywki robotyczne. Wszystkich nauczycieli ze szkół podstawowych zainteresowanych pokazem zajęć w naszej szkole, zapraszamy do kontaktu:

Koordynator Projektu „Włącz myślenie i programuj!”

Izabela Trojanowska, wicedyrektor: izabela.trojanowska@szkolamirkow.pl, tel. 71 315 10 30

Pomysłodawczyni i realizatorka projektu: Edyta Pierz, nauczycielka: edyta.pierz@szkolamirkow.pl