• „Przedszkole pełne muzyki”

• 27.03.2017 12:51

• „ ...Dziecko nosi w sobie muzykę, spontaniczną, która chce się ujawnić. Jeżeli pomożemy dziecku rozwinąć muzykę, która jest w nim uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą lecz również bardziej szczęśliwą...”
        (E. Souriau)
      • W myśl tej jakże pięknej dewizy podczas tygodnia muzycznego dzieci z grupy III miały okazję same doświadczyć czarów muzyki. Przedszkolaki niejednokrotnie mają okazję by przyjrzeć się, dotknąć czy obcować z żywym instrumentem. Czy to podczas zajęć rytmicznych z Panią Konstancją, która gra na wielu instrumentach(skrzypce, gitara, flet, pianino) , czy podczas naszych comiesięcznych „Spotkań z muzyką”.

Podczas zajęć tematycznych dzieci poznały sylwetkę Fryderyka Chopina, jego utwory ( które bardzo przypadły im do gustu, zwłaszcza Polonez As-dur), wymieniały dźwięki gamy C-dur, zapoznały się z pięciolinią i nutkami. Doświadczyliśmy , że muzyka to nie tylko dźwięki wydobywające się z instrumentów… tworzyliśmy muzykę uderzając o różne części ciała, cmokając, przesypując ziarenka.

Każdy zrobił sobie grzechotkę wsypując do butelki po jogurcie (wcześniej udekorowanej) różnego rodzaju ziarenka: kasze, sól, groch. Po skończonej pracy wszystkie grzechotki odegrały wspólny koncert  do holenderskiej melodii ludowej „Ja jestem muzykantem”.

A ostatniego dnia chłopcy : Kornel, Oliwier i Daniel podzielili się z nami swoją pasją muzyczną. Przynieśli z domów swoje ukochane instrumenty: syntezator, gitary klasyczne, gitarę elektryczną z profesjonalnym głośnikiem, tzw. piecem. Chłopcy dali nam próbkę swojego talentu, opowiadali o swoich instrumentach z wypiekami na twarzach. Na zakończenie obiecali, że jak już będą mieli zespół , to na pewno zaproszą nas na koncertJ

Marta Flis