• Spotkanie z muzyką  PUZON
      • Spotkanie z muzyką PUZON

• 23.11.2021 20:17
      •  „Wszystkich pięknie dziś witamy i do tańca zapraszamy”- tak rozpoczęliśmy nasze pierwsze w tym roku „Spotkanie z muzyką”, które odbyło w czwartek 28 października. Na koncercie gościliśmy pana Jacka z Opery Wrocławskiej, który gra na puzonie. Dzięki niemu i pani Kasi mogliśmy poznać ten niezwykły instrument. Gdybyśmy go rozłożyli, zająłby 3,5 metra. Tyle wynosi cała jego droga dźwięku. A gra na nim wcale nie jest taka prosta, o czym mogły przekonać się dzieci. Aby wydobyć dźwięk, trzeba odpowiednio ułożyć usta, tworząc niewielką szczelinę.
      • . Dzieci poznały budowę instrumentu, mogły także usłyszeć dźwięk wydawany podczas gry z tłumikiem, czy na samym ustniku. Głos wydobywa się z czary głosowej, a czy można zmienić barwę i głośność? Należy użyć tłumika- wtedy możemy usłyszeć np. śmiech puzonu J. Można na nim grać legato (płynnie) albo stacatto, skacząc po dźwiękach. Dzieci wysłuchały utworów zagranych na puzonie m. in. muzyki z filmu „Różowa Pantera” oraz „Rydwany Ognia”. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zagadkach muzycznych, odgadywały dobrze znane im piosenki z bajek lub fragment motywu przewodniego z filmu (Świnka Peppa, Psi Patrol, Kraina Lodu, Reksio, Koziołek Matołek, Gwiezdne Wojny), a także odgłosy wydawane przez zwierzęta lub pojazdy. Nie zbrakło również piosenek w wykonaniu pani Kasi, przy których dzieci fantastycznie się bawiły.

Kolejne spotkanie już 22 listopada. Ciekawe jaki instrument tym razem poznamy?

Dorota Podłowska