• W świecie dinozaurów

• 26.05.2020 11:59
      • Podczas tygodnia „Świat dinozaurów”, przedszkolaki brały udział w różnych zajęciach związanych z historią Ziemi – dinozaurami, wulkanami, pochodzeniem węgla. Dzieci dowiedziały się, że nie jest oczywiste, dlaczego dinozaury wyginęły, poznały kilka teorii na ten temat.

Poznawaliśmy cechy charakterystyczne różnych dinozaurów, dowiedzieliśmy się, które dinozaury były mięsożerne, a które roślinożerne.  Stworzyliśmy gigantyczny szkielet dinozaura. Dzieci samodzielnie malowały każdą kosteczkę i kość, następnie wspólnie, ułożyliśmy szkielet  i nadaliśmy naszemu dinozaurowi imię: GRUPOZAUR.

Robiliśmy też skamieliny – przedszkolaki odbijały w masie solnej ślady figurek dinozaurów i elementy przyrodnicze. Dzieci dowiedziały się, co uległo skamienieniu oraz że dawne organizmy lub ich odciski dobrze zachowały się np. w węglu kamiennym i skałach.
      • Największą atrakcją okazał się jednak eksperyment  z wypływającą lawą - „Wybuch wulkanu”, który dzieci nagrodziły gromkimi brawamiwink Najpierw jednak wspólnie wykonaliśmy makietę oraz model wulkanu. Następnie dzieci układały figurki dinozaurów oraz elementy przyrodnicze, aby nadać naszej makiecie spektakularny wygląd. Eksperyment, tak bardzo zainspirował nasze przedszkolaki, że przez kolejne dni podczas zabaw swobodnych, dzieci wymyślały różne historie i przygody, iście z epoki dinozaurów. Musieliśmy nawet przerobić naszą makietę, która niestety po erupcji wulkanu, uległa małemu uszkodzeniu. Posłużyła ona do fantastycznych inscenizacji wymyślonych przez dzieci.

Anna Mikołajczak

Wybuch wulkanu - eksperyment-->