• DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

• 14.11.2014 23:08
      • Spotykamy się dzisiaj z okazji 88 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Często słyszymy słowa Polska, ojczyzna, jesteśmy Polakami. Na co dzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. Może tylko  podczas sukcesów naszych sportowców – lub niestety częściej ich porażek – jesteśmy zadowoleni lub niezadowoleni, zaczynamy się denerwować i dobrze że tylko w ten sposób dbamy dziś o honor domu, że możemy żyć w pokoju zabiegając o lepszy byt. W przeszłości nie zawsze tak było. Polacy musieli bronić swojej wolności i godności. Bywało, że ryzykowali życiem.
        Wiersz Heleny Bocheńskiej „Modlitwa za Polskę”

Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie
        Głos twego ludu z ziemi polskiej płynie
        Wróć nam BOŻE! Ojczyznę kochaną.
        W troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną
        Sto lat znieśliśmy w pokorze.
        Wyzuci z ziemi, pogardą kamieni
        Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może.
        Twoja Opaczność złe w dobre przemieni
        Wojna się sroży, lud polski znękany;
        Biedny i głodny – kiedy koniec pyta?
        Kiedy opadną gniotące kajdany?
        Kiedy nam przyszłość jaśniejsza zaświta!
        Daj nam wytrwałość, wspomóż nasze siły,
        Niech jedność, zgada stale wśród nas gości,
        Daj, by się nasze pragnienia spełniły,
        Ty sam rządź nami – Boże z wysokości!
        Niech nasza Polska wśród narodów stanie
        Dzielna i mądra, jednością złączona,
        O to Cię prosim z głębi duszy Panie
        Ojcowskie ku nam wyciągnij ramiona!

Po 123 latach niewoli zaborczej wielu Polakom na pewno wydać się to mogło czymś niezwykłym, może nawet i nierzeczywistym.  A jednak polskie odradzało się naprawdę.
        10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski po rocznym pobycie w twierdzy magdeburskiej, przybył do Warszawy. Tego samego dnia przystąpiono do rozbrajania żołnierzy niemieckich. Nazajutrz , 11 listopada 1918 r, przekazano Józefowi  Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem i powierzono misję utworzenia Rządu Narodowego.
        Uroczystość zakończyliśmy odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Pieśń ta napisana przez Józefa Wybickiego stała się naszym hymnem w 1926 roku. Hymn to jeden z symboli narodowych.
        Do galerii zdjęć-->