• Kuchenne rewelacje

• 22.11.2019 22:58
      • W listopadzie całe przedszkole zamieniło się w piekarnię. Pieczenie bułeczek zapoczątkowała grupa III, która z ogromną chęcią podzieliła się swoim wyjątkowym przepisem. Zaraz potem swoje chrupiące bułeczki wypiekła grupa I. Grupa II z kolei przygotowała  gofry, jednak wspaniały zapach bułeczek, tak zapadł nam w pamięci i nie dawał spokoju, że w rezultacie również najmłodsze dzieci przyłączyły się do pieczenia. Dziękujemy pani Dorotce za podzielenie się przepisem i cenne rady :)

Wszystko to za sprawą tematu tygodnia „Co z czego otrzymujemy”.  Najpierw dzieci poznały tajemnice wełnianych kłębków, czyli skąd pochodzi wełna i co się z niej robi. Najstarsze dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Wełniany rysunek”, młodsze przedszkolaki wyklejały watą owieczki.

Następny dzień, to podróż do mlecznej krainy. Dzieci poznały mleczne zwierzęta: krowę, owcę i kozę. Tego dnia do przedszkola przybyła z wizytą krowa Mućka. Najmłodsze przedszkolaki miały okazję poćwiczyć dojenie krowy, co sprawiło im wielką radość.
      • Podczas zajęć matematycznych dzieci układały krowie łatki- tyle ile wypadło oczek na kostce. Następnie powstała piękna praca plastyczne pt. „Magiczne łaty”. Przedszkolaki zapoznały się również z produktami pochodzącymi z mleka, oraz dowiedziały się dlaczego mleko jest zdrowe . Odbyła się również degustacja produktów mlecznych. Dzieci opisywały swoje wrażenia smakowe, węchowe, wybierały produkt który najbardziej im  smakuje.  Dzień zakończył się wspólną szklaneczką mleczka, dzięki któremu każdy przedszkolak ma mocne i zdrowe kości.

Skąd się bierze mąka?- etapy powstawania mąki.  Na to pytanie przedszkolaki szukały odpowiedzi kolejnego dnia. Dzieci oglądały zdjęcia przedstawiające kłosy: pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa, opisywały ich cechy charakterystyce. Następnie badały za pomocą dotyku różne ziarna zbóż, a podczas zabawy „Ziarnko do ziarnka” rozwijały koordynację wzrokowo-ruchową. Zadanie nie było proste, trzeba było chwytać palcami pojedyncze ziarna i wkładać je do pojemników z małymi otworami. Dzieci podzielone na zespoły, bardzo wytrwale i z dużym zaangażowaniem zapełniły wszystkie pojemniczki. W nagrodę każdy otrzymał naklejkę z uśmiechniętą buźką. Ziarna posłużą nam w czasie zimy jako pokarm dla ptaków. Pierwszy karmnik już zagościł na przedszkolnym parapecie.

Ukoronowaniem całego tygodnia było pieczenie bułeczek i gofrów. Dzieci wspólnie z nauczycielem odmierzały wszystkie składniki i obserwowały, jak drożdże w magiczny sposób zmieniają ciasto.  Następnie wszystkie przedszkolaki samodzielnie formowały bułeczki. W oczekiwaniu na wypieki, dzieci nakryły do stołu. Wspólne kosztowanie naszych wypieków na długo zagości w pamięci wszystkich przedszkolaków. Pyszne, pachnące bułeczki z masełkiem, to coś co warto powtórzyć.

Anna Mikołajczak

Grupa I Kuchenne rewelacje