• Mali strażnicy przyrody

• 08.11.2019 21:45
      • Nasza placówka pragnie od najmłodszych lat, kształtować właściwe postawy wobec zwierząt objętych ochroną, w szczególności jeżowatych, które żyją tak blisko nas. Na przełomie października i listopada, przeprowadziliśmy przedszkolną akcję pt. „Nie pal liści które leżą, pomóż domki stworzyć jeżom”. Do działania zainspirowało nas opowiadanie B.Szelągowskiej „Mali strażnicy przyrody”, które uświadomiło przedszkolakom, dlaczego nie powinno się palić liści oraz w jaki sposób jeże przygotowują się do zimy - a jak my możemy, wręcz powinniśmy pomagać tym małym, pożytecznym zwierzątkom.
      • Najpierw na korytarzu szkolnym stworzyliśmy tablice informacyjną na temat potrzeb jeżowatych jesienią. Dzieci z materiału przyrodniczego stworzyły przepiękną postać śpiącego jeżyka, który skupiał uwagę przechadzających się uczniów i rodziców. Dzięki temu działaniu, tablicę informacyjną zauważyła i przeczytała większa liczna osób.

Do akcji informacyjnej, którą zapoczątkowała grupa II, z wielkim zaangażowaniem przyłączyły się również grupy I i III. W ten oto sposób, wszystkie przedszkolaki wyruszyły na uliczki Mirkowa, aby uświadomić mieszkańców, jak ważna jest pomoc jeżom.  Dzieci wrzucały do skrzynek pocztowych ulotki informacyjne, przypominające, że jeże są w Polsce pod ochroną oraz jak należy im pomagać podczas jesiennych dni. Grupa I miała ogromne szczęści spotkać jednego z mieszkańców Mirkowa, który od lat pomaga jeżom. Zaprosił nasze przedszkolaki do swojego ogrodu i pokazał miejsce zimowania jeżyków. Bardzo dziękujemy Panu za zaangażowanie i pouczającą rozmowę.

Po powrocie do przedszkola dzieci wykonały pracę plastyczną ”Rozdmuchane igły ”, a z szyszek i plasteliny stworzyły małe jeżyki, które zagościły u nich w domu. W przyszłym roku planujemy rozszerzyć akcję, mamy nadzieję, że przyłączy się do nas jeszcze więcej osób.

Anna Mikołajczak