• ZDROWO - BO WARZYWNO – OWOCOWO!!!

• 06.11.2016 13:10

• Edukacja żywieniowa małych dzieci odgrywa ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. W naszym przedszkolu od początku roku staramy się prowadzić prozdrowotną edukację planując i realizując tematy jej dotyczące. ...
      • W październiku  we wszystkich grupach wiekowych realizowane były tematy o owocach i warzywach. Nauczycielki stwarzały sytuacje edukacyjne, aby dzieci miały możliwość widzieć, dotykać, smakować, wąchać owoce i warzywa. Poprzez różne zabawy i zajęcia dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są dla nich bogatym źródłem witamin potrzebnych do prawidłowego ich rozwoju i zdrowia.

Dzieci poznawały owoce i warzywa, ich nazwy, kształty i kolory. Dowiedziały się, gdzie rosną owoce, a gdzie warzywa, oraz gdzie je można kupić. Dzieci z grupy II grupy były na wycieczce w warzywniaku. Dowiedziały się, jak przechowywać warzywa, aby były jak najdłużej smaczne.

Przedszkolaki poznawały smak owoców, degustując owoce i wykonane szaszłyki owocowe. Dowiedziały się, że w owocach jest dużo witamin, zwłaszcza w tych jedzonych ze skórką, wcześniej dokładnie umytych. Samodzielnie wykonywały i smakowały soki z pomarańczy i marchwi.  Poznawały również smaki warzyw rozpoznając po smaku z zasłoniętymi oczami. Dzieci wiedzą, które warzywa jemy  tylko na surowo, które tylko ugotowane, a które w obu postaciach.

Przedszkolaki z grupy III przekonały się również , że z warzyw można wyczarować coś pysznego, słodkiego. Dzieci upiekły bowiem ciasta marchewkowe i dyniowe, które tak im posmakowały, że zniknęły do ostatniego okruszka. Natomiast młodsze dzieci samodzielnie skomponowały pożywne, warzywne śniadanko, które dodało im energii na cały dzień.

Poprzez szereg zajęć tematycznych nasze dzieci  przekonały się, że zdrowo nie znaczy nudno. Jesteśmy przekonane, że od tej pory częściej będą sięgały po zdrowe przegryzki owocowo- warzywne.

Marta Flis