• Dzień Kolorowej Skarpetki - przyłączamy się do obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

• 08.04.2016 13:55
      • Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest już od 10 lat, a od 2012 roku pod patronatem ONZ. Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21).

• Zatem 21 marca zakładamy różne skarpetki, które są symbolem otwarcia, mają wyrażać zrozumienie, sympatię i chęć integracji z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną. Zakładając różne skarpetki zwiększamy świadomość innych nt. zespołu Downa.
        Pamiętajmy, każdy z nas jest wyjątkowy dlatego, że różnimy się od siebie wyglądem, charakterem, poglądami, zaintresowaniami i marzeniami.
        Jesper Juul napisał: "Każdy człowiek jest inny ‒ dotyczy to po równi dzieci i dorosłych ‒ i dlatego trzeba szukać takich sposobów okazywania miłości innym, żeby mogła być przez nich odbierana jako miłość".

dr M. Krawczyk