• Edukacja matematyczna w przedszkolu

• 12.06.2021 23:42
      • Przez cały rok, w każdej grupie przedszkolnej, realizowane są treści z zakresu edukacji matematycznej, dostosowane do wieku i możliwości dzieci.
        Anna Mikołajczak

Do galerii "Jesteśmy matematykami"
      • Wspomaganie rozwoju umysłowego wraz z edukacją matematyczną rozpoczyna się od kształtowania orientacji przestrzennej dzieci. W ramach orientacji przestrzennej wspomagamy dzieci w skupieniu uwagi oraz w niewerbalnym i werbalnym porozumiewaniu się. Uczymy je też wytyczać kierunek w przestrzeni i określać położenie obiektów względem przyjętego punktu odniesienia.

Organizujemy ćwiczenia prowokujące do wychwytywania rytmów, kontynuowania ich oraz przenoszenia dostrzeżonych regularności z jednej reprezentacji do innej.

Wspomagamy dzieci w opanowaniu umiejętności liczenia w możliwie szerokim zakresie, poprzez zabawy sprzyjające opanowaniu tej umiejętności. Staramy się zapewnić dzieciom szkolne sukcesy, liczenie jest bowiem najważniejszą umiejętnością życiową i szkolną.

Umiejętności rachunkowe kształtują się na bazie liczenia. Kształtowanie umiejętności rachunkowych u dzieci, rozpoczynamy od dodawania i odejmowania konkretnych przedmiotów, poprzez rachowanie na zbiorach zastępczych, po sprawne rachowanie w pamięci.

Wiązanie przyczyny ze skutkiem i  przewidywanie następstw, jest potrzebne dzieciom do odnoszenia sukcesów w nauce matematyki. Do wspomagania dzieci w rozwoju tego zakresu rozumowania, wykorzystujemy sytuacje zadaniowe i zabawy.

W przedszkolu organizujemy zajęcia wspomagające dzieci w precyzyjnym klasyfikowaniu w edukacji matematycznej. Umiejętność ta jest potrzebna we wszystkich zakresach edukacji szkolnej.

Wykorzystujemy sytuacje zadaniowe i zabawowe, sprzyjające tworzeniu w umysłach dzieci pojęć liczbowych. Wspomagamy rozwój operacyjnego rozumowania na poziomie konkretnym u dzieci przedszkolnych oraz kształtowania pojęcia liczby naturalnej.

Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią, jest dla dzieci trudne. Etapami wdrażamy dzieci do układania i rozwiązywania zadań z treścią. Od organizowania sytuacji życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga liczenia i rachowania. Poprzez układanie i rozwiązywanie zadań do obrazków. Do układania i rozwiązywania zadań z treścią z wykorzystaniem liczmanów.

W przedszkolu wprowadzamy zapisywanie czynności matematycznych, czyli symboliczne ujmowanie wykonanych czynności matematycznych. Pomagamy dzieciom w rozumieniu i kodowaniu sensu równości i nierówności. Sytuacje zadaniowe pomagają dzieciom lepiej rozumieć i stosować znaki działań: =, <,>, -, + oraz cyfr, symbole liczb.

Mając na uwadze etapy kształtowania się w umysłach dzieci umiejętności rozumienia pomiaru długości, prowadzimy zajęcia, obejmujące sytuacje z życiowe oraz układamy i rozwiązujemy łatwe zadania wymagające pomiaru długości.

Na zajęciach wykorzystujemy również sposoby kształtowania u dzieci rozumienia sensu ważenia oraz umiejętności ustalania ciężaru różnych obiektów. Aby to było możliwe, dzieci konstruują  wagę (z patyków i dwóch plastikowych toreb), gromadzą odważniki (klocki, kasztany itp.) i samodzielnie ważą. Używamy również gotowych wag szalkowych.

Wspomagamy dzieci w rozumieniu sensu pomiaru płynów. Staramy się, aby dzieci zrozumiały, dlaczego po przelaniu wody do innego naczynia, jest jej tyle samo, chociaż kształt naczynia sugeruje, że jest jej więcej lub mniej. Wnioskowanie o stałej ilości płynów jest konieczne dla rozumienia sensu pomiaru płynów i umów: „to jest jeden litr”. Następnie układamy i rozwiązujemy proste zadania, których rozwiązanie wymaga pomiaru płynów.

Kształtowanie u dzieci umiejętności mierzenia czasu, należy do najtrudniejszych obszarów edukacji matematycznej. Aby to dzieciom ułatwić korzystamy z metody zwanej „rytmiczna organizacja czasu”.

Pomagamy dzieciom w kształtowaniu intuicji geometrycznych i przekształcaniu ich w pojęcia geometryczne, to ważny obszar edukacji matematycznej. Na zajęciach wykorzystujemy metodykę, która wspomaga te umiejętności.

Wprowadzamy dzieci w świat pieniądza, uświadamiamy dzieciom pożytek z oszczędzania i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, a także konieczność oddawania długu. Przybliżamy problemy małej, domowej ekonomii oraz uczymy obliczeń pieniężnych w sytuacja kupna i sprzedaży.

za „Dziecięca matematyka – dwadzieścia lat później” E. Gruszczyk-Kolczyńska, E.Zielińska.