• Śniadania w przedszkolu

• 05.11.2016 01:40

• Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci
        ...
      • W odpowiedzi na Państwa wniosek  przedstawiony na zebraniach z wychowawcami nastąpiła modyfikacja w naszym całodziennym menu. W naszej przedszkolnej kuchni przygotowujemy domowe posiłki. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze.

Nasze przedszkolaki swój dzień rozpoczynają od dobrze zbilansowanego śniadania, które jest przecież najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Prawidłowa kompozycja śniadania dla dziecka w wieku przedszkolnym powinna opierać się na kilku elementach:

• Bazą posiłku śniadaniowego powinny być węglowodany złożone pochodzące ze zdrowego chleba (zwykle powinny być podane dwa gatunki chleba: razowy i np. mieszany), naturalnych płatków śniadaniowych), kaszach .
        • W każdym śniadaniu przedszkolaka powinno być źródło białka (nabiał, wędlina – nie częściej niż 2 razy w tygodniu, jajka, pasta rybna, pasty z roślin strączkowych)
        • W każdym śniadaniu powinna być porcja produktów mlecznych (mleko zwierzęce lub roślinne, jogurt, sery, kakao, kawa mleczna)
        • Śniadanie powinno też dostarczać porcję sezonowych warzyw (dodatkowo mogą też być dodane owoce).
        • Do picia najlepsza jest woda z miodem i cytryną, herbata owocowa lub ziołowa, kawa z mlekiem lub kakao.

Komponując ten ważny posiłek dla dzieci warto wykazać się odrobiną kreatywności, co też robią nasze panie kucharki poprzez wzbogacenie  je w ciekawe pasty do pieczywa, fantazyjne ułożenie  produktów na talerzu

Na prośbę naszych Rodziców obiad został rozdzielony na dwa dania. W południe nasze dzieci jedzą drugie danie, natomiast dwie godziny później zupę. Po zupce czas na podwieczorek, na którym  przedszkolaki z ochotą zatapiają swoje ząbki w owocach, zajadają kisiel czy chrupki kukurydziane.

Jeżeli mają Państwo jakieś pomysły czy sugestie odnośnie posiłków chętnie z nich skorzystamy.

Marta Flis