• Świetlicy

• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W MIRKOWIE

im. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU

1. Świetlica szkolna obejmuje opieką uczniów klas I-III, których oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują lub z innych względów nie są w stanie zapewnić dzieciom opieki.
          2. Korzystanie ze świetlicy jest nieodpłatne.
          3. Zapisu ucznia dokonuje się na podstawie KARTY ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ, którą wypełniają rodzice (opiekunowie prawni).
          4. Czas pracy świetlicy uzależniony jest od liczby zapisanych uczniów, planu obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz liczby godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym w danym roku szkolnym. Podaje się go do wiadomości na początku roku szkolnego.
          5. Odbierać dziecko ze świetlicy mogą jedynie rodzice lub  osoby przez nich upoważnione w karcie zgłoszenia lub w jednorazowym pisemnym oświadczeniu.
          6. Wszelkie samodzielne wyjścia ucznia do domu muszą być potwierdzone pisemną zgodą rodziców (opiekunów prawnych) zawierającą: imię i nazwisko ucznia, dzień i godzinę wyjścia ze świetlicy, datę i czytelny podpis rodzica (opiekuna prawnego) ucznia.
          7. Rodzice/osoby upoważnione zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
          8. Czas pobytu uczniów w świetlicy odnotowywany jest w dziennikach świetlicy.
          9. Świetlica realizuje zadania według własnego rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.
          10. Wychowawca świetlicy jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów od chwili zakończenia zajęć lekcyjnych do chwili odebrania przez rodziców (opiekunów prawnych).
          11. W świetlicy obowiązują wewnętrzne kontrakty ustalające zasady właściwego zachowania oraz motywowania dzieci do udziału w zajęciach. Są one regulowane wspólnie przez dzieci i nauczycieli świetlicowych i obowiązują w danym roku szkolnym.
          12. Nauczyciele świetlicy informują wychowawców poszczególnych klas o funkcjonowaniu dziecka podczas zajęć świetlicowych. Informacje te uwzględnia się przy ustalaniu oceny z zachowania.
          13. Konsekwencją niewłaściwego zachowania ucznia jest indywidualna rozmowa z nauczycielem świetlicy, rozmowa z wychowawcą klasy lub z rodzicami.
          14. Wychowawca świetlicy ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły o problemach zaistniałych podczas zajęć w świetlicy szkolnej lub o powtarzających się nieobecnościach.
          15. Do podstawowych obowiązków uczniów przebywających w świetlicy należy:
          • Uczestniczenie w prowadzonych zajęciach
          • Przestrzeganie regulaminu
          • Dbanie o porządek i wystrój świetlicy
          • Poszanowanie sprzętu i wyposażenia
          • Kulturalne zachowanie podczas zajęć świetlicowych, zabawy oraz spożywania posiłku

16. Do podstawowych praw uczniów przebywających w świetlicy należą:

• Wybór zajęć zgodnie z zainteresowaniami
          • Korzystanie z pomocy nauczyciela w odrabianiu zadań domowych
          • Wpływ na planowanie pracy świetlicy

ANEKS

Aneks wprowadza zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii COVID - 19.

Wchodzi w życie 1.09.2020 r.

1. Na zajęcia świetlicowe może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
          2. Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach dydaktycznych klas 1-3. Należy unikać zmiany pomieszczeń oraz wymiany uczniów w grupach świetlicowych.
          3. Należy tak organizować i koordynować zajęcia, aby możliwe było zachowanie dystansu społecznego (1,5 metra). W miarę możliwości należy organizować zajęcia na świeżym powietrzu.
          4. W trakcie trwania zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 raz na godzinę. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
          5. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk- przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie ze świeżego powietrza, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
          6. Przynosimy do szkoły tylko niezbędne rzeczy. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
          7. W świetlicy szkolnej dostępne są tylko zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzeb wyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników, powierzchni podłogowych, umywalki i ew. kranu oraz sprzętu sportowego.
          8. Wyznaczony pracownik szkoły informuje wychowawcę świetlicy, które dziecko idzie do domu. Rodzic/opiekun prawny oczekuje na dziecko w przedsionku szkoły.
          9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien niezwłocznie odizolować go i poinformować rodzica/opiekuna prawnego o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
          10. W razie konieczności kontakt nauczyciela z rodzicem/opiekunem prawnym odbywa się na numer telefonu podany przez rodzica/opiekuna prawnego w karcie zapisu.