• Spotkanie z muzyką – WALTORNIA

• 18.05.2016 23:17
      • Razem z Panią Kasią na majowy koncert przybył Pan Dobromir grający na waltorni, instrumencie powszechnie znanym jako róg. ...
      • Usłyszeliśmy jak brzmi rozgrzewka wykonana na waltorni, a przy okazji dowiedzieliśmy się:

• jak zbudowany jest ten instrument i co trzeba zrobić, aby wydobywały się z niego różne dźwięki;
        • do czego potrzebny jest ustnik;
        • jaką drogę musi pokonać powietrze abyśmy mogli usłyszeć dźwięk – są to aż 4 metry pozłacanych rurek tzw. „krąglików”;
        • skąd i dlaczego w środku instrumentu zbiera się woda i jak należy o niego dbać

Poznaliśmy „Pieśń myśliwych” z opery Wolny Strzelec, hymn „Darz Bór” oraz różne rodzaje sygnałów myśliwskich: „zbiórka myśliwych”, „apel na łowy”, „koniec polowania”. Następnie pochwaliliśmy się znajomością wielu piosenek, przy których towarzyszyły nam piękne dźwięki waltorni: „Panie Janie”, „Kurki trzy”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Stary niedźwiedź”.

Pani Kasia zademonstrował nam działanie niezwykłej zabawki tzw. Poi, która wzbudziła wielki entuzjazm wśród dzieci i nauczycieli. Jest to świetna propozycja na majówkę.

Wierszyk o czterech braciach pt. „Rodzina blaszanych dętych”, pozwolił nam poznać pozostałych członków, tej jakże spektakularnej rodziny:  tuba, trąbka, puzon, róg.

Na zakończenie wzięliśmy udział w zabawie ruchowej „Biedroneczki”, która „nastroiła” nas na resztę dnia.

Pięknie dziękujemy.

Anna Niedbała