• Spotkanie z muzyką ALTÓWKA

• 28.04.2016 19:47
      • W piątek 26 lutego, miało miejsce spotkanie z muzyką, którego hasło przewodnie brzmiało „Altówka co zna włoskie słówka”...
      • Gościem specjalnym Pani Moniki, była Pani Iwonka, która grała na ……???? no właśnie, na skrzypcach, czy na altówce? Ta zagadka sprawiła nam sporą trudność. Nieliczni wiedzieli, że tym wspaniałym instrumentem była właśnie altówka, instrument większy i szerszy od skrzypiec.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnej już Dzieńdobrynki, a zaraz potem usłyszeliśmy przepięknie zagrany przez Panią Iwonkę  walc „Wiedeńska Krew”.

Dowiedzieliśmy się jak zbudowana jest altówka, czym dokładnie różni się od skrzypiec ,oraz jak należy na niej grać. Dzieci bezbłędnie wskazały inne instrumenty należące do rodziny strunowych smyczkowych: skrzypce, wiolonczelę i kontrabas.

Dużo radości i zabawy sprawił nam „Wiersz o Altówce” w trakcie którego prezentowane były różne techniki oraz dynamika gry. Poznaliśmy takie „słówka” jak: piano –cicho; forte – głośno; pizzicato - szarpanie palcem; staccato – skaczące dźwięki itp.

Wykonaliśmy inscenizacje ruchową do utworu „El Italiano”. Natomiast przy dźwiękach neapolitańskiej pieśni „La Spagnola” wszyscy zamieniliśmy się w wirujące na wietrze drzewa. Podczas utworu „Polonez Ogińskiego” wyłoniliśmy najlepszego dyrygenta, a właściwie dyrygentkę spośród nas – Elizę z grupy III.

Na zakończenie odważny Damianek z grupy II wcielił się w rolę kowboja, a asystowały mu koleżanki z grupy Ania i Zosia. Dzieci bardzo zręcznie posługiwały się lassem, łapiąc w ten sposób wszystko co pojawiło się na ich drodze.

Dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością oczekujemy następnego.

Anna NIedbała