• Zdrowie w przedszkolu

• 05.12.2017 20:59
      • Podniesienie poziomu świadomości w zakresie promowania zdrowia stanowi jeden z kluczowych warunków upowszechniania zdrowych stylów życia. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu skuteczności edukacji zdrowotnej dzieci.

Edukacja zdrowotna – jest to proces, w którym dzieci nabywają umiejętności dbania o zdrowie własne i społeczności, w której żyją. Jest podstawowym prawem, powinna być obecna na co dzień w ich życiu i doświadczeniach przez całe życie. Upowszechnianie wiedzy o właściwych zachowaniach zdrowotnych jest istotne, lecz ważniejsze wydaje się promowanie i kształtowania zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat życia człowieka. Na edukację zdrowotną składa się przede wszystkim: ruch, higiena i zdrowe odżywianie.
      • Dlatego też w naszym przedszkolu przeprowadzono szereg zajęć  o tematyce zdrowotnej. Dzieci miały okazję poznać zasady zdrowego odżywiania się dzięki Piramidzie Zdrowia, której piętra wspólnie omówiliśmy. Okazało się, że nasze przedszkolaki mają olbrzymią wiedzę na temat zdrowych oraz  mniej zdrowych przekąsek  i ku naszej radości z chęcią sięgają po chrupiące marchewki i jabłuszka niż np. żelki(dostały wybór w postaci przekąsek na talerzykach).
        Największe poruszenie wśród przedszkolaków sprawiły zajęcia o cukrze i jego negatywnym wpływie na ząbki. Dzieci z wielkim zapałem odmierzały ilość cukru w swoich ulubionych przekąskach i napojach, co  znalazło  swoje odzwierciedlenie na naszej wystawie.
        Dzieci poznały piosenki  naszego dzieciństwa kultowego zespołu Fasolki„ Hej szczoteczko”, „Witaminki” czy „Mydło wszystko umyje.” Zwieńczeniem tygodnia było wspólne przygotowanie zdrowego posiłku, który dzieci zjadły do ostatniego okruszka.

Marta Flis

<--- do galerii zdjęć