• Egzamin na Kartę rowerową 2017

• 16.06.2017 06:00

• 7 czerwca, w środę uczniowie klasy IV zdawali praktyczny egzamin na Kartę Rowerową. Emocji było co niemiara, ale wszyscy zdali bardzo dobrze. Wszystkie manewry wykonywali prawidłowo. Bardzo dobrze byli przygotowani do egzaminu. Jestem z nich dumna i serdecznie wszystkim gratuluję.
      • Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić uczniowie, którzy nie później niż w dniu egzaminu ukończyli 10 lat. Wcześniej wszyscy zainteresowani złożyli Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o Kartę rowerową wraz z aktualnym zdjęciem, poprosili rodziców i wychowawcę klasy o zgodę. Potem sprawdzono ich umiejętności teoretyczne za pomocą testu składającego się z 25 pytań. Aby go zdać należało udzielić przynajmniej 20 poprawnych odpowiedzi. Czas trwania egzaminu to 35 minut. Po zaliczeniu testu mogli przystąpić do praktycznego sprawdzianu z jazdy na rowerze..

W części praktycznej uczniowie byli oceniani rowerem pod względem:

· opanowania techniki jazdy rowerem: wsiadanie i ruszanie, jazda na wprost, jazdy po łuku, hamowania i zatrzymania pojazdu w określonym miejscu, jazdy z trzymaniem kierownicy jedną ręką.

· Bezpieczne wykonanie manewrów: włączania się do ruchu, skręcania w prawo lub w lewo, zawracania, wymijania, omijania, wyprzedzania, zatrzymania.

· Sposoby sygnalizowania planowanych manewrów, zachowanie szczególnej ostrożności.

Egzamin praktyczny odbył się wyłącznie na rowerach posiadających wyposażenie przewidziane przez prawo o ruchu drogowym.

Każdy rowerzysta musi mieć  wygodny strój i obuwie dopasowane do warunków atmosferycznych oraz właściwe wyposażenie: kask, rękawice, kamizelka i inne elementy odblaskowe. Obowiązkowe wyposażenie roweru mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy: oświetlenie, sprawne hamulce, sprawny sygnał dźwiękowy. Uczeń wie, jak należy przygotować rower do jazdy. Umie wykonać podstawowe czynności z zakresu konserwacji roweru: usuwanie brudu, ustawienie siodełka, kierownicy i świateł, sprawdzenie stanu ogumienia, łańcucha i hamulców.

Za pozytywnie zdany egzamin teoretyczny uważa się udzielenie przez ucznia 80 % poprawnych odpowiedzi w teście i zdany test praktyczny 90% poprawnie wykonanych manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego.

Teraz już tylko Pani Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wyda nieodpłatnie kartę rowerową :)

Dziękuję za ogromną pomoc niezawodnej Pani Magdy Krawczyk, wychowawczyni klasy IV

Edyta Pierz

Do galerii zdjęć --->