• ,,Czyste powietrze wokół nas" - Narodowy Program Zdrowia

• 26.05.2016 15:13
      • W roku szkolnym 2015/2016 grupa III- „Sówki mądre główki” przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego ,,Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy.

Program ma charakter profilaktyczny ,jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów. ...
      • Jego głównym założeniem jest wyrobienie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Podczas realizacji Programu skupiliśmy się

na celach głównych, czyli:

• Wzroście kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy
        • zwiększeniu umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń

oraz celach szczegółowych:

• wykształceniu umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów
        • wykształceniu umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego
        • zwiększeniu wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
        • zwiększeniu wiedzy na temat skutków palenia papierosów
        • zwiększeniu wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym

Realizacja programu opierała się na pięciu zajęciach warsztatowych:

• co i dlaczego dymi,
        • jak sie czuję, kiedy dymi papieros,
        • co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy,
        • jak unikać dymu papierosowego, -nie pal przy mnie.

Przez ten niezwykle ważny temat przeprowadził dzieci Dinek. Sówki poznały jego przygodę w zadymionym pociągu , nauczyły się również Dinusiowej piosenki .Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu( dymiące kominy, spaliny z aut), projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie", wykonały tematyczną pracę plastyczną .

Marta Flis