• Tydzień Ekologiczny

• 28.04.2016 22:58
      • „Pamiętaj człowieku młody, że jesteś cząstką przyrody”

Tydzień od 18 do 22 kwietnia upłynął w naszym przedszkolu pod hasłem ekologii. A wszystko to z okazji obchodów Dnia Ziemi (22 kwietnia). We wszystkich grupach przedszkolnych prowadzone były w tym czasie zajęcia mające na celu wzbogacić wiedzę dzieci na temat ekologii, a w szczególności jak możemy zadbać o naszą planetę. ...
      • Poszczególne dobra płynące z różnych kolorów prezentowali nam fantastycznie przygotowani do tego uczniowie starszych klas. Każdego dnia przedszkolaki ubrane były w inny kolor, symbolizujący różne działania na rzecz przyrody i zdrowego życia:

• Poniedziałek – Dzień Wody – kolor niebieski
        • Wtorek – Dzień Zdrowia – kolor biały
        • Środa – Dzień Natury – kolor zielony
        • Czwartek – Dzień Bezpieczeństwa – kolor czerwony
        • Piątek – Dzień Zdrowego Odżywiania – kolor żółty

Działania podjęte podczas minionego tygodnia:

• Poznawaliśmy jak ważne jest segregowanie odpadów ( jakie śmieci wrzucać do poszczególnych kolorów pojemników) po to, aby można je było przetwarzać i ponownie wykorzystać.
        • W ramach zajęć została również przeprowadzona akcja „ Mamo, Tato wolę wodę”, która uświadomiła dzieciom jak ważna dla nas ludzi, ale również dla zwierząt ,przyrody i dla Ziemi jest woda …bo woda to życie, dlatego należy oszczędnie nią gospodarować. Przeprowadziliśmy też zabawy badawcze mające na celu zaobserwowanie różnych rodzajów zanieczyszczeń wody oraz filtrowania jej.
        •  Wiemy już jak ważne są lasy i drzewa dla życia ludzi i zwierząt. Odwiedziliśmy punkt ogrodniczy i oglądaliśmy znajdujące się tam rośliny – drzewka, krzewy i kwiaty. Wokół budynku naszej szkoły i przedszkola  posadziliśmy własne drzewo oraz krzaczek, których będziemy doglądać i obserwować jak rosną razem z nami.
        • Przypomnieliśmy sobie jak unikać niebezpieczeństw (pogadanki, odświeżenie informacji o telefonach alarmowych)
        • Na koniec tygodnia każdy przedszkolak narysował list do Ziemi.

Cały ten pouczający tydzień zakończył pokaz mody ekologicznej, który zaprezentowały nam koleżanki ze starszych klas.

Bardzo przyjemnym akcentem było docenienie zaangażowania dzieci w akcję zbierania nakrętek dla chorych dzieci. Dzieci, które przyniosły nakrętki zostały odznaczone przez Panią Dyrektor Edytę Podymę  dyplomem oraz drobnymi upominkami.

Mamy nadzieje, że nasze dzieciaki, które z takim zapałem uczestniczyły we wszystkich działaniach ekologicznych będą teraz chociaż trochę bardziej świadomymi uczestnikami dóbr przyrody.

Chciałyśmy z tego miejsca bardzo podziękować Pani Irence Kotarskiej za zorganizowanie całego Tygodnia Ziemi oraz zaproszenie nas do udziału w nim.

Bogumiła Trzęsowska

Marta Flis