• Spotkanie z muzyką pt. „Afrykańskie klimaty” – PERKUSJA

• 28.04.2016 19:50
      • Kwietniowa pogoda strasznie grymasi, za oknami wciąż wieje chłodny wietrzyk, a chmurki sypią jeszcze śniegiem. Przedszkolakom z Mirkowa niestraszna jest jednak zła pogoda, dlatego piątkowe spotkanie z muzyką upłynęło nam w naprawdę gorących, afrykańskich klimatach. ...
      • Gościem specjalnym Pani Alinki Zwoźniak, był Pan Zbyszek grający na perkusji. Po odśpiewaniu naszej ukochanej „Dzieńdobrynki”, podzieliliśmy się na dwa zespoły – dwa głosy: dziewczyny i chłopaki. Następnie w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II, zaśpiewaliśmy piosenkę „Pokolenie JP II”.

Pan Zbyszek pokazał nam prawdziwe „Czary na perkusji”. Usłyszeliśmy wspaniałe dźwięki jakie można stworzyć za pomocą różnych przedmiotów m.in. dłoni, pałek drewnianych, miękkich pałek filcowych, miotełki oraz pałek splecionych z mnóstwa małych patyczków. Po tak wspaniałym pokazie, Pan Zbyszek omówił elementy z których składa się perkusja. Dla lepszego utrwalenia nowych wiadomości, każdemu omawianemu elementowi towarzyszyła prezentacja dźwiękowa.

Podczas koncertu zorientowaliśmy się, że jest wśród nas urodzony perkusista :) Okazał się nim Oskar z grupy II, który podczas swojej pierwszej próby gry na perkusji, wykazał się niezwykłą zręcznością.

Poznaliśmy także przeróżne afrykańskie instrumenty, których dźwięki oraz wspaniałe kształty i kolorystyka wprawiły nas w zachwyt: grzechotka z akacjowca, grzechotka z łupinek orzecha, klawesyn, tarka, marakasy, kalimba zrobiona z orzecha – której dźwięk przypomina magiczny deszcz, „burzowiec” – instrument naśladujący odgłosy burzy.

Na potrzeby programu artystycznego, został stworzony przedszkolny zespół muzyczny w składzie: Mateusz, Maja, dwie Amelie, Bartek, Daniel, Olga – który wykorzystując poznane instrumenty, zaprezentował afrykańską piosenkę. Widownia szalała z zachwytu i wszyscy daliśmy się porwać egzotycznym brzmieniom.

Serdecznie dziękujemy.

Anna Niedbała