• Dzień Górnika

• 11.12.2019 20:04
      • "Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.
        Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka.
        Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony.
        Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

• Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka - święto wszystkich górników. Z tej okazji 3 grudnia 2019 roku nasze przedszkolaki odwiedził górnik (dziadek Wojtka C.), przedstawiciel jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Nasz gość niezwykle obrazowo opowiedział maluchom o pracy pod ziemią, o Skarbniku - duchu kopalni, opiekującym się górnikami, o Barbórce. Dzieci miały możliwość zobaczyć i dotknąć przyniesionych przez niego eksponatów np. grudek węgla kamiennego i brunatnego, rudę ołowiu, kolorowych bryłek soli. Dzieci zapoznały się ze strojem galowym górnika, a także miały okazję go przymierzyć. Dużą atrakcją dla dzieci była piękna i wyjątkowa czapka górnicza (czako). Czako z przodu ma godło górnicze, perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza związane są z pełnioną w kopalni funkcją: biały- sztygar, inżynier, zielony – dyrektor, czarny – górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna i ciężka. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez gościa cukierkami. Na zakończenie dzieci podziękowały panu górnikowi za bardzo ciekawe i pełne wrażeń  spotkanie własnoręcznie wykonaną laurką.

Dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę w różnych zawodach.

Dorota Podłowska

grupa III -->