• Warsztaty pn. "Ekologia, a ginące zawody".

• 07.10.2017 15:52
      • Nasza szkoła uczestniczy w programie edukacji ekologicznej na 2017r  pod hasłem
        „KOMPOSTUJEMY ORAZ SMOG LIKWIDUJEMY” organizowanym przez GOK i GMINĘ  DŁUGOŁĘKA, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
      • Dlatego w ramach zadania: Ekologia, a ginące zawody, klasy II i V z naszej szkoły uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na „Szlaku Ginących Zawodów” w Kudowie Zdroju. Warsztaty odbyły się 15 września 2017r. i były w całości finansowane przez Gminę Długołęka.

PROGRAM WARSZTATÓW:
        PRACOWNIA GARNCARSKA – każdy uczeń otrzymał fartuszek i przy pomocy garncarza wykonał miseczkę na kole garncarskim, którą zabrał na pamiątkę.
        DOM CHLEBA – dzieci zobaczyły piec opalany drewnem do wypieku wiejskiego chleba, chętni uczniowie pracowali na żarnach i przekonali się jak ciężko dawniej pracowano, aby pozyskać mąkę na chleb, z wielkim apetytem zajadali chleb z masełkiem lub smalczykiem.
        WYRÓB MASŁA W DREWNIANEJ  MASELNICY
        CHATKA ROBÓTEK RĘCZNYCH – a w niej sprzęty gospodarstwa domowego z poprzedniej epoki.
        KUŹNIA – podczas pokazu kowalstwa z kawałka żelaza kowal wykuwał podkowę.
        ZWIERZYNIEC – a w nim: kozy, wielbłąd, alpaka, kangur i jelenie, które jadły z ręki.
        Na zakończenie uczniowie biesiadowały przy ognisku, przy pieczonej kiełbasce, chlebkiem z masełkiem lub smalczykiem i kubkiem dobrej ciepłej herbatki.
        Około godziny 17.00 autokar z dziećmi podjechał pod szkołę ,gdzie z utęsknieniem czekali Rodzice.

Irena Kotarska