• Święto Drzewa - spotkanie z leśnikiem
      • Święto Drzewa - spotkanie z leśnikiem

      • 05.11.2016 01:39

      • 10 października to m.in. Święto Drzewa. W tym właśnie dniu odwiedził nas pan leśnik. Prezentacja multimedialna jaką dzieci mogły obejrzeć oraz wspólna rozmowa poszerzyły naszą wiedzę na temat znaczenia drzew, parków i lasów dla życia ludzi i zwierząt. ...
      • Wśród bardzo wielu ciekawostek dzieci dowiedziały się o najstarszym drzewie w Polsce – Cisie Henrykowskim, którego wiek szacuje się na około 1250 lat, a wysokość na 10,5 metra. Drzewo to rośnie na Dolnym Śląsku w Henrykowie Lubańskim.

         Największym drzewem na świecie  jest  mamutowiec olbrzymi w Kalifornii, drzewo o nazwie Generał Sherman, które ma 84 metry wysokości, a jego waga szacowana jest na około 1200 ton.

        Z kolei najgrubsze drzewa rosną w Afryce i są nimi baobaby.

        Dowiedzieliśmy się również, że jedno przeciętne drzewo przez cały rok wytwarza tyle tlenu, że zaspokaja ono zapotrzebowanie na tlen dla jednego człowieka na dwa lata. Nasze przedszkolaki również mogły podzielić się z panem Adamem swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat drzew i ich znaczenia.

        W drugiej części prezentacji dzieci dowiedziały się na czym polega praca leśnika. Miejscem pracy leśniczego jest teren powierzonego mu leśnictwa. Codziennie przemierza wiele kilometrów po lesie. Ma nienormowany czas pracy. Gdy zachodzi potrzeba np. pożar pełni swoje obowiązki w nocy.  Leśniczy zarządza podległymi mu lasami, prowadzi w nich gospodarkę leśną i ochronę tegoż lasu, a także zajmuje się zwalczaniem przestępców i postaw ludzi niekorzystnych dla lasu np. nielegalne wysypiska śmieci, nielegalne wycinanie choinek w okresie świątecznym . Podczas pobytu w lesie grozi mu wiele niebezpieczeństw np. atak zwierząt, wejście we wnyk, strzał nieodpowiedzialnego kłusownika, ukąszenia żmii. Jesienią przygotowuje powierzchnię, planuje ile i jakie gatunki drzew wysadzi na danej powierzchni. Późną jesienią dokonuje liczenia owadów szkodników. Zanim pojawią się owady, należy wykonać i wyłożyć pułapki na poszczególne gatunki owadów.  Zimą wyznacza drzewka obumarłe, chore lub z wadami do wycięcia. Wiosną leśniczy sprawuje nadzór nad sadzeniem lasu. Wiosną leśniczy również musi dopilnować, by przy głównych drogach i torach kolejowych wykonane zostały tzw. pasy przeciwpożarowe, które pomagają chronić las przed pożarem. Latem i jesienią leśniczy sprawdza posadzone wiosną uprawy, czy są drzewka, które się nie przyjęły i trzeba na ich miejsce posadzić nowe. Do zadań leśniczego należy również opieka nad zwierzyną leśną, także zimą, gdy zwierzyna ma mało pokarmu. Leśniczy kontroluje również stan zdrowotny zwierzyny leśnej i pilnuje by kłusownicy nie zakładali wnyk i nielegalnie nie polowali.

        Było to niezwykle rozwijające spotkanie. Mamy nadzieję, że pan Adam jeszcze kiedyś nas odwiedzi i znów opowie o tym co dzieje się w lesie.

        Bogumiła Trzęsowska

        Anna Mikołajczak

        Do galerii zdjęć -->

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mirkowie
      • 71/315-10-30
      • ul. Słowackiego 17 55-095 Mirków Poland
      • Poniedziałek- Piątek 7:00- 15:00 W okresie wakacji- lipiec sekretariat czynny w godzinach 9:00- 14:00
  • Galeria zdjęć

      brak danych