•  „Działam, więc myślę” - innowacja pedagogiczna z wykorzystaniem metody Marii Montessori
      • „Działam, więc myślę” - innowacja pedagogiczna z wykorzystaniem metody Marii Montessori

• 21.04.2017 12:48

• Od marca 2017 w przedszkolu realizowana jest innowacja pedagogiczna wykorzystująca metodę  Marii Montessori. Dzieci  mogą  korzystać z sali terapeutycznej zaaranżowanej zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori. Sala wyposażona została w kompletny zestaw materiałów montessoriańskich uporządkowanych tematycznie i umieszczonych w zasięgu ręki dziecka.
      • Materiały obejmują 5 działów tematycznych: życie praktyczne, sensoryka, matematyka, edukacja językowa i wychowanie kosmiczne. Pozwalają na indywidualny tok rozwoju dziecka, angażują wszystkie zmysły i dzięki posiadanej kontroli błędu umożliwiają samokontrolę.

Dzieci w trakcie zajęć m.in. ćwiczą się w wytrwałości i dokładności, uczą się organizacji miejsca pracy przed i po zajęciach,  doskonalą umiejętności głoskowania, wzbogacają  słownictwo, wkraczają w świat liter i liczb, a nawet,  jeśli są na to gotowe, zdobywają wiedzę o pozycyjnym układzie dziesiątkowym, wykonują działania matematyczne w zakresie 100, poszerzają wiedzę o świecie przyrodniczym.

Innowacja „Działam, więc myślę” po zgłoszeniu do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, została wpisana do rejestru innowacji pedagogicznych prowadzonych w województwie dolnośląskim.

Ewa Wojewoda

Wszystkie zdjęcia zostały opisane, aby ułatwić Państwu zrozumienie zasad pedagogiki Montessori.